ERE, 1982 yılında telefon altyapı şebekesi kurarak girdiği telekomünikasyon sektöründe birçok projeyi başarı ile tamamlamıştır. ERE’nin tamamladığı telekomünikasyon projeleri aşağıda sıralanmıştır.

Mayıs 1998’de Telekomünikasyon Kurumu (eski adıyla Telsiz Genel Müdürlüğü), ASELSAN, Bilkent Üniversitesi ve ERE’yi Türkiye’nin elektronik alanında en büyük projelerinden biri olan Milli Monitör Sistemini kurmakla görevlendirmiştir.

Türkiye’nin 7 değişik bölgesinde çalışacak olan sistem genel anlamda

  • telsiz haberleşme trafiğinin düzenlenmesi,

  • frekans kullanım yoğunluğunun ölçülmesi,

  • AM/FM radyo ve TV yayın parametrelerinin ölçülmesi,

  • yayın kapsama alanlarının belirlenmesi,

  • enterferans problemlerinin çözülmesi ve

  • yasa dışı yayın yapan istasyonların yerlerinin bulunması

amacıyla tasarlanmıştır.

Bu projede ERE, mikro dalga radyolink sistemleri, VSAT uydu iletişim sistemleri, kiralık devreleri, TURPAK X.25 sistemini kullanarak projenin Türkiye genelindeki tüm haberleşme sistemini çözümlemiştir. Haberleşme altyapısının haricinde radyo / TV yayınlarının ölçümlerini yapan Gezici Boadcast Yayın Ölçüm aracının (MOBBC) tasarımı ve bu sisteme ait tüm yazılım ERE tarafından yapılmıştır. Ayrıca tüm istasyonların altyapı ve inşaat işleri firmamız tarafından gerçekleştirilmiştir.

telekom_1

MOBBC Aracı

ERE, ALCATEL TELETAŞ ile beraber, Türk Telekomünikasyon A.Ş. için 670,000 geçilen ev (homepassed) kapasiteli kablo TV şebekesi kurmuştur. İstanbul Anadolu Yakası, Ankara Kuzey, İzmir ve Antalya’yı kapsayan bu projeyle, uydu yayın alış merkezleri, modülasyon ve kontrol merkezleri, headend, fiber/koaks dağıtım sistemleri kurulmuş ve ev içi abone bağlantıları yapılmıştır.

Bu projenin ERE’ye katmış olduğu deneyimle, ERE Türkiye’nin ilk kablo TV işletmeci şirketlerinden biri olmuştur. Türk Telekomünikasyon A.Ş. ile yapılan sözleşme esaslarına göre sadece kablo TV işletmeciliği alanında çalışmak üzere kurulan KABLONET’e devretmiştir. Firmamız halen KABLONET’in büyük ortakları arasındadır.

Türk Telekomünikasyon A.Ş. için gerçekleştirilen bu projeyle, TRT yayınlarının Türkiye genelinde yaygınlaştırılması ve hertürlü yerleşim biriminden net olarak alınabilmesi için yurdun birçok yerinde 180 adet 1 kW’lık TV vericisi ve aktarıcısı kurulmuştur. ERE bu projede ITELCO firmasıyla konsorsiyum ortağı olarak çalışmıştır.

Aynı şekilde TRT/FM yayınlarının yurt çapında yaygınlaştırılmasını sağlamak üzere 112 adet 1 kW ve 42 adet 5 kW’lık FM radyo vericisi kurulmuştur. ERE bu projede, HARRIS ALLIED firmasıyla konsorsiyum ortağı olarak çalışmıştır.

telekom_3

PTT, Yeşilköy/Osmaniye İSTANBUL’da gemilere klavuz verileri ve haberleşme sağlamak amacıyla telefon, telgraf, teleks haberleşmesi için sahil istasyonu kurmuştur. Bu proje kapsamında ERE anten kuleleri ve anten sistemleri ile birlikte, 14 adet 10 kW ve 6 adet 5kW’lık verici sistemi mevcuttur. Ayrıca alıcı ve verici istasyonları arasında uzaktan kontrol hattı sağlanmıştır.

1982 yılından itibaren çoğu İstanbul’da olmak üzere Türkiye’nin çeşitli il ve ilçelerinde Türk Telekomünikasyon A.Ş. (eski adıyla PTT) için 1,500,000 hat kapasiteli telefon altyapısı şebekesini başarı ile tamamlamıştır.