1982 yılından itibaren telekomünikasyon sektöründe önemli müteaahhit firmalardan biri olan ERE, 1996 yılına kadar anahtar teslimi taahhüt projeleri üstlenmiştir. Bu projelerin yanısıra, 1996 yılında Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin açtığı KABLO TV İşletmeciliği ihalesi ve 1997 yılında faaliyete geçen uydu yer istasyonu işletmeciliği ile ERE, telekomünikasyon sektöründe farklı bir vizyona sahip olmuştur.

1996 yılında edinilmiş olan “ Telekom İşletmeciliği” vizyonu ile şu anda Türkiye’nin en büyük data ve Internet omurgasına sahip olan ERE Grubu Şirketlerinden ESER TELEKOM, Şubat 2002’de Telekomünikasyon Kurumu tarafından bu alanlarda verilen ilk ruhsatların sahibi olmuştur.

KABLO TV İŞLETMECİLİĞİ

1996 yılında Türk Telekomünikasyon A.Ş.’nin açmış olduğu Kablo TV İşletmeciliği ihalesini kazanan ERE, 1997 yılında bu alanda çalışacak KABLONET Şirketini kurmuştur. KABLONET şu anda 750,000 geçilen ev kapasiteli (homepassed) ve 350,000 fiili abonesi ile Türkiye’nin en büyük kablo TV işletmecisidir. Kurulan çift yönlü şebekelerde TV ve radyo hizmetlerinin yanısıra yüksek hızlı INTERNET erişim, data, VoIP ses hizmetleri de verilmektedir.

UYDU İLETİŞİM İŞLETMECİLİĞİ

1997 yılında ERE, Türk Telekomünikasyon A.Ş. ile imzaladığı sözleşme çerçevesinde INTELSAT, EUTELSAT ve TÜRKSAT uyduları üzerinden hizmet verecek uydu sistemleri işletmeciliğine başlamıştır. İhtisaslaşmayı sağlamak amacıyla 1999 yılında bu alandaki işlerimiz ESER TELEKOM ’a devredilmiştir.

Şu anda Ankara, İstanbul’da kurulan 4 adet yer istasyonu aracılığı ve Ankara , İstanbul ve İzmir’de oluşturulan POP noktalarıyla geniş bandlı INTERNET ve noktadan noktaya data erişim hizmetleri verilmektedir.